NASA ngre alarmin dhe bën paralajmërimin e frikshëm: Një asteroid me madhësinë e ‘Empire State Building’ mund të godasë Tokën-Çkemi News

WhatsApp Share SHARE Facebook Share

 

NASA nuk do të jetë në gjendje të mbrojë planetin tonë kundër një asteroidi në fund të botës që mund të përplaset me Tokën në vitin 2135. Studiuesit zbuluan se mund të jetë e pamundur të ndalohet shkëmbi hapësinor, i cili është sa madhësia e ndërtesës së Empire State nga rënia në Tokë shekullin e ardhshëm.

Shkencëtarët zbuluan se edhe teknologjia e tyre më e përparuar do të rezultonte ‘e papërshtatshme’ për të devijuar një shkëmb të tillë hapësinor, i cili është quajtur Bennu. Pasojat do të ishin ‘të tmerrshme’ kanë paralajmëruar ekspertët, dhe asteroidi ka ngjallur frikën se ai madje mund të zhdukë jetën përgjithmonë.

Lexo dhe...  Jam i shqetësuar”, shkencëtari i NASA-s jep lajmin e madh: Bota nuk është e përgatitur për këtë zbulim që po bëjmë në Mars (FOTO)

Shkencëtarët po hetojnë mundësinë e përdorimit të një anije kozmike të projektuar posaçërisht për të goditur me armë bërthamore ndaj objekteve kozmike, me shpresën se një veprim i tillë mund të shmangë kërcënimin. Në një dokument të ri, shkencëtarët nga NASA dhe Administrata Kombëtare e Sigurisë Bërthamore kanë paraqitur një plan për Misionin e Zbutjes së Asteroideve Hypervelocity për Reagimin Emergjent (HAMMER). Anija kozmike HAMMER prej 8.8 tonësh mund të përdoret për të drejtuar veten drejtpërdrejt në një asteroid të vogël, ose për të hedhur në erë shkëmbin hapësinor duke përdorur një pajisje bërthamore.

(Vizituar 182 here, 1 vizita sot)
WhatsApp Share SHARE Facebook Share